top of page
georgia_2560_131222.jpg

טיול נשים לגאורגיה

בהדרכת רותי מילר, אורלי פינקלמן

guide_02_icon_01_231221.png

10 ימים / 9 לילות

nights_icon_01_231221.png

מספרים שכשאלוהים חילק את העולם בין העמים, הוא רצה לשמור לעצמו את החלק הטוב ביותר. הגאורגים שהגיעו באיחור, זכו בחלקה המוצלחת והיפה ביותר. עמקים תלולים, אגמים ואגני נהרות רחבים, מעיינות מינרליים ומרחצאות, מערות ומפלים, משבצות נוף ירוקות, הרים וקניונים, ערים עתיקות, מבצרים ומנזרים קסומים – כל אלה מהווים את התפאורה החיצונית לטיול. זוהי ארץ שעברה המפואר והבלתי יאמן במספר גלגוליו חרוט בכל פינה, על כל בית, בנופיה עוצרי הנשימה ובפניהם החזקות של אנשיה.

במהלך הימים ותוך כדי השתלבות במקום, ייחשפו בפנינו ה'סודות' של גאורגיה. אחד החביבים שבהם; הגאורגים נחשבים לאנשים מסבירי פנים ומארחים למופת, האוהבים את החיים מתובלים בשתייה, ריקוד ושירה. 

הטיול הייחודי כולל שניים מהאזורים היפים בגאורגיה; קאחטי וסוואנטי.

קאחטי הוא חבל ארץ היסטורי במזרח גאורגיה וגם... חבל היין הרשמי של המדינה. כאן מגדלים גפנים, מייצרים יין לשימוש ביתי וממתקים מיוחדים מענבים ומבססים את התרבות המקומית על עולם היין והאירוח. כטובל בכרמים ויקבים רבים, כונה האזור על ידי הסופר אלכסנדר דיומא "הגן הגדול".

כשנגיע לחבל סוואנטי נוכל להרגיש שנכנסנו למעין 'מנהרת זמן', כאילו חזרנו מאות שנים אחורה; האזור ההררי הגבוה ממוקם במורדות הדרומיים של הרי הקווקז ונחשב למבודד ולאטרקטיבי ביותר בגאורגיה. המבנה הטופוגרפי גרם להתפתחות תרבות נפרדת ושונה מזו שבשאר הארץ, והסוואנטים הינם גאורגים גאים במיוחד, המחויבים למורשת ולמנהגים העתיקים שלהם.

על כל אלה נוסיף מפגשים עם אנשי גאורגיה, מהעבר ומההווה. נכיר את חיי היום יום, נתענג על המטעמים הייחודיים ונהנה מהאומנות והפולקלור המקומיים.

הסודות של גאורגיה
כולל 2 לילות באזור סוואנטי הייחודי

רוצה להצטרף לחוויה? 

מלאי את הטופס ואני אחזור אלייך בהקדם

Status
Status

המדריכות לגאורגיה

רותי מילר

מדריכת טיולים בחו”ל ומורת דרך בארץ, תושבת הגליל, אומנית בחומר. למדה ארכיאולוגיה באוניברסיטת ת”א ואומנות וקרמיקה בקולג’ בסידני, שם חיה עם משפחתה כ- 8 שנים. בעקבות קורס מורי דרך, חזרה ללימודי א”י וללימודי דתות באוניברסיטת חיפה. מדריכה בשני מעגלים: האחד נוגע בנצרות ואיסלם, אמנות ואומנות. השני נוגע באיתני הטבע ואיך עוצבו פני הנוף בהם אנו מהלכים היום.

ruti_miler_231221.jpg

אורלי פינקלמן

לפני 35 שנים התאהבתי ביוון והשאר היסטוריה, או כמו שאני אוהבת לומר – בלב שלי, במקום חדר ימני יש לי חדר יווני. באוניברסיטה למדתי קולנוע עם נתח נכבד של פילוסופיה, ספרות ותרבות.

האהבה לתרבות ולהיסטוריה הובילה אותי לחקור וללמוד תרבויות נוספות, וכך, מלבד יוון, התמחיתי בין היתר גם באוזבקיסטן (שאלכסנדר הגדול הגיע, בין היתר, גם אליה) וגם בגיאורגיה (שמחוזות קסומים בה מככבים בסיפורי המיתולוגיה היוונית).

​אוהבת להדריך, ליצור חוויות, לרגש ולהתרגש. 

בשבילי, כל טיול הוא מסע אל עצמנו ואל תרבויות לא מוכרות, 

בכל מסע אנו לומדות לראות את העולם בעיניים חדשות,

מכל מסע אנחנו חוזרות עשירות באין ספור חוויות ותגליות.

אורלי.jpg

תכנית הטיול

יום 1 | תל אביב - טביליסי

 

טיסה ישירה מתל אביב לטביליסי. על טביליסי אומרים שראתה כבר הכל: נוודים וסוחרים, לוחמים ומשחררים, עריצים ואנשי רוח, מוסלמים ונוצרים, טורקים וסובייטים - את כולם נשאה הרוח וטביליסי שרדה וספגה והפכה לעיר מעורבת ומגוונת. נחיתה בשעות הלילה והעברה למלון ללינה.

יום 2 | טביליסי - סירנארי

 

מטביליסי ניסע אל מחוז קאחטי משובב הנפש, ה'טוסקנה' של גאורגיה. בדרך נבקר במתחם דוד גארג'ה; קומפלקס מערות ומנזרים חצובים בסלע שהוקם על-ידי נזירים במאה ה-6 במקום מרוחק ומבודד. אחד האתרים המרשימים בגאורגיה החל את דרכו כמערה טבעית ובהדרגה התפתח לקומפלקס שלם, בו נחצבו מערות מגורים והתבודדות, חדרי אוכל, כנסיות ואולמות תפילה. ייחודו של המקום מתבטא גם בנופים המיוחדים הנשקפים בדרך אליו וממנו.

נבקר במרתף יין מלא קסם הבנוי בסגנון גאורגי מסורתי, נלמד על תנאי שימור היין וכמובן שנתבשם מכוס או שתיים, כי מי שלא שתתה יין גאורגי, כמו לא היתה בגאורגיה בכלל...

בעודנו מתקרבים אל סירנארי, נבקר במנזר בודבה, מנזר נשים המוקדש לנינו, הלוא היא מייסדת הנצרות הגאורגית - המקרה היחיד בעולם של נצרות שנוסדה על ידי אישה. מסורת גידול הגפנים וייצור יין שזורה בזהות הלאומית של האומה הגאורגית.

לקראת ערב נגיע אל סירנארי הנחשבת לאחת העיירות היפות ביותר באזור. העיירה ממוקמת על גבעות הרי גומבורי, בלב אזור קחטי, ומשקיפה על העמק שתחתיה.

הגאורגים נחשבים לאכלנים ושתיינים גדולים... בארוחת הערב נתארח אצל זוג לבבי במיוחד ונקבל ברכות מיוחדות מבעלת הבית המקסימה. 

יום 3 | סירנארי - גודאורי

בשעות הבוקר נמשיך ליהנות מיופיה של סירנארי. נטייל ברחובות מרוצפי האבן של העיירה הציורית מהמאה ה-18, שהצליחה לשמר היטב את הרובע העתיק שלה. נצפה על החומה המרשימה ועל הנוף היפה של העמק שנפרש בפנינו.

מסירנארי נצא צפונה לכיוון הרי הקווקז הגדול דרך הכביש הצבאי. נגיע אל מנזר ג'ווארי מן המאה ה-6, הממוקם על ראש גבעה ונחשב למקום הקדוש בגאורגיה. כאן נוכל ליהנות מתצפית מקסימה ביותר על חיבור בין שני נהרות רחבים.

נבקר גם במבצר אנאנורי המתוארך למאות ה-16-17 וממוקם במיקום מרהיב ליד הנהר. אנאנורי הייתה טירה ומושבם של האריסטביס (הדוכסים) של ארגווי, שושלת פיאודלית ששלטה באזור מהמאה ה-13 והמבצר שימש זירת קרבות רבים.

ארוחת ערב ולינה בגודאורי.

יום 4 | גודאורי - גרגטי - גודאורי

בשעות הבוקר נצא בנסיעה אל קזבגי דרך מעבר ג'ווארי (2395 מ').

נבקר במפל גוולטי (או בתרגום - מפל הנחש), אחד המפלים המפוארים ביותר בגיאורגיה. הממוקם בקזבגי בכפר גוולטי, נצא להליכה קלה כשנופים ציוריים מקיפים אותנו מכל עבר.

נמשיך אל כנסיית השילוש הקדוש ליד הכפר גרגטי. מיקומה של הכנסייה הוא הגדה הימנית של נהר צ'כרי מתחת להר קזבגי, בגובה 2170 מטר מעל פני הים. כנסיית השילוש גרגטי נבנתה במאה ה-14 ובעתות סכנה, הובאו לכאן שרידים יקרים ממצחטה, כולל צלב נינו הקדוש, לשמירה. במהלך התקופה הסובייטית, הסובייטים אסרו על שירותי דת, אך הכנסייה נותרה יעד תיירותי פופולרי. הכנסייה היא מוסד פעיל של הכנסייה האורתודוקסית הגיאורגית. מהכנסייה נראה נוף פנורמי יפייפה של הר קזבגי וכל העמק.

בשעות הצהריים נשתתף בסדנה להכנת חינקאלי ונהנה מארוחת צהריים אצל משפחה מקומית.

מאוחר יותר נשוב לארוחת ערב ולינה בגודאורי.

יום 5 | גודאורי - קוטאיסי

יום בסימן: אומנות על מפתן הדלת

 

בשעות הבוקר ניסע אל מצחטה, הבירה העתיקה של גאורגיה. נבקר בקתדרלת סווטי צחובלי ('העמוד הנותן חיים') השנייה בגודלה בגאורגיה ונשמע על אחת האגדות הקשורות בשמה.

נמשיך בנסיעה מערבה ובדרך נעצור בכפר Vertkvichala אצל המשפחה מסורתית לטעימות יין Qvevri תוצרת בית וארוחת צהריים ביתית.

בשעות הערב נגיע לקוטאיסי, העיר השלישית בגודלה במדינה.

ארוחת ערב במסעדה מקומית ולינה בקוטאיסי.

יום 6 | קוטאיסי - מסטיה

מקוטאיסי נמשיך צפונה ובדרך נבקר בסָטָפּליה, שמורת טבע הכוללת מערת נטיפים, עקבות אותנטיים של דינוזאורים ומרפסת זכוכית המרחפת מראש הגבעה ומשקיפה על נוף פנורמי יפה של האזור.

בהמשך הדרך נעצור לתצפית על אגם אנגורי המתהדר בגווני טורקיז מרהיבי עין ועל הסכר ההידרואלקטרי אדיר המימדים, האחראי על אספקת החשמל לכל האזור ונחשב לשלישי בגובהו בעולם (סכר הבנוי בצורת קשת).

נמשיך בדרך יפהפיה לעבר מסטיה, היישוב הראשי של אחד האזורים היפים בגאורגיה; חבל סוואנטי הממוקם בלב רכס הקווקז. כבר בכניסה לאזור, נוכל להבחין באדריכלות המיוחדת של הבתים, אשר שימשו בעבר גם כמבצרים נגד פולשים זרים. הבתים-מגדלים הללו, בולטים למרחוק ומשתלבים יפה בנופים הציוריים של החבל ההררי. אלו זיכו את חלקו הצפוני של האזור בכניסה לרשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו.

לינה במסטיה.

יום 7 | מסטיה - אושגולי - מסטיה

ממסטיה נצא בג'יפים מקומיים לטבול בין פסגות מופלאות של הרי הקווקז, תצורות נוף דרמטיות, קרחונים, ומרחבים ירוקים. ניסע דרך הכפרים איפארי וקאלה, בהם שוררת עדיין רוח ימי הביניים ונעלה עד לכפר אושגולי הממוקם בגובה 2,200 מ' (הביקור באושגולי מותנה במזג האוויר). בחודשי החורף מכוסה הכפר הקטן בשלג, כך שלעתים הוא נותר מנותק משאר חלקי גאורגיה, מה שמביא לכך שהמסורת והתרבות המקומית השתמרו ללא פגע.

משפחה מקומית תארח אותנו לארוחת צהרים. נצא לטיול רגלי נעים ונראה את הר שחארה - ההר הגבוה ביותר בגאורגיה והשני בגובהו בקווקז. באחת מנקודות החן נעצור לאתנחתא מדיטטיבית, ניקח לריאות אוויר פסגות ונהנה מהשלווה.

הערב נהנה מצלילי שירה ונגינה של הרכב מוזיקלי מקומי.

לינה במסטיה.

יום 8 | מסטיה - קוטאיסי

בטרם ניפרד מאזור סוואנטי היפהפה, נצא להליכה מרעננת, ניכנס אל תוך אחד ממגדלי השמירה המפורסמים של האזור ולמוזיאון המגדל, המציג בית סוואני אופייני. ניפגש לשיחה מעניינת עם אישה מקומית שתספר לנו על סגנון החיים של נשות המקום ועל איך זה לחיות בחבל ארץ מיוחד זה.

נצא בנסיעה חזרה למטה מן ההרים ובהמשך הדרך נעצור בזוגדידי ונסייר בשוק האותנטי, בין גבינות בכל מיני גדלים וצורות, ירקות ופירות, כלי מטבח ועוד. 

לקראת ערב נגיע לקוטאיסי ונסייר בחלק המודרני של העיר.

יום 9 | קוטאיסי - טביליסי

נעזוב את קוטאיסי ונצא אל העיירה בורג'ומי דרך מעבר ריקוטי המהווה קו פרשת מים של נהרות מזרח ומערב הנופלים לים השחור והכספי. המנהרה ארוכה ביותר (1772 מ' אורך) ונבנתה במאה ה-19. בצאתנו מהמנהרה נהיה במזרח גיאורגיה.

נגיע אל בורג'ומי, עיירת נופש ומרפא המוכרת בעיקר בשל המעיינות המינרליים שבה. במאה ה-19 הפכו את אזור נביעת המעיינות לפארק לאומי גדול ומטופח. נצא להליכה רגלית נעימה בפארק ואף נזכה לטעימה מהמים המפורסמים.

בהמשך הדרך נעצור במפעל חברתי מיוחד לייצור תכשיטי אמייל, אותם מכינות נשים המתגוררות בהתיישבות שהוקמה בעקבות המלחמה עם רוסיה ב-2008.

הגעה לטביליסי בשעות הערב, נצא למסעדה גיאורגית מסורתית בליווי הופעות עממיות.

לינה בטביליסי.

יום 10 | טביליסי - טיסה ארצה

ה'הוכחה' לכך שנשים זוכות להערכה רבה בקרב החברה הגאורגית, נישאת אל קו הרקיע של טביליסי. זאת נראה בדמות פסלה של קארתליס דדה – 'האימא של גאורגיה'. הליכה רגלית נעימה תוביל אותנו אל הגבעה עליה היא ניצבת, מכאן נוכל להשקיף על הנוף היפה של העיר. בדרך מטה נחלוף על פני מצודת נאריקלה ועל פני בתים ישנים ומקסימים.

במוזיאון הלאומי של גאורגיה נבקר באולם עם אוצרות זהב עתיקים ויפהפיים, אוצר תרבות ייחודי.

נטייל בשדרת רוסטוולי המרשימה, בה ממוקמים רוב המבנים הממשלתיים והתרבותיים החשובים. ב'שוק הפשפשים' של טביליסי נטייל בקצב אישי ונוכל למצוא שפע של כלי כסף וזכוכית, כלי חרסינה וקרמיקה מעוטרים בסגנון המאה ה-19, מזכרות משעשעות מימי הסובייטים, תכשיטים וציורים של אומנים מקומיים. נמשיך לאחד האזורים השיקיים ביותר של טביליסי; מדרחוב מתחדש, בו נוכל לשוטט בין גלריות אמנות, חנויות תכשיטים ומזכרות, בתי קפה ומסעדות.

בעיר הבירה המקסימה, נגלה גם את אחד ה'סודות של גאורגיה'; מקום הבילוי בו נהגו המקומיים להתכנס יחדיו. באחד מבתי המרחץ הייחודיים נתענג על טבילה מרגיעה במי הגופרית בהם התברכה העיר.

לאחר ארוחת ערב מוקדמת ניסע אל שדה התעופה של טביליסי בזמן לטיסתנו ארצה.

תאריכים, מחירים ועוד

יפורסם בהמשך

-

מחיר הטיול אינו כולל

 • שתייה והוצאות אישיות

 • ביטוח בריאות ומטען

מחיר הטיול כולל

 

 • טיסה בינלאומית ישירה: כמפורט בתכנית

 • לינה: בתי מלון ברמת ארבעה ושלושה כוכבים.

 • כלכלה: ארוחות בוקר וערב, שלוש ארוחות צהרים, בקבוק מים מינרלים ליום, מים בארוחות הערב 

 • תחבורה: אוטובוס ממוזג, ג'יפים מקומיים כמפורט בתכנית 

 • אירוח בבית משפחה מקומית

 • מפגש עם אישה מקומית

 • שיעור הכנת חינקלי

 • מופעי פולקלור

 • ביקור במרתף יין

 • ביקור בבית אומן קרמיקה

 • בילוי במרחצאות     

 • סיורים וביקורים: כולל דמי כניסה לאתרים כמפורט בתוכנית הטיול

 • מדריכה ישראלית מצוות החברה; המדריכות שלנו נבחרות בקפידה בזכות מומחיותן והיותן נשים מיוחדות, המונעות מאהבה ליעד בו הן מדריכות. בעלות עומק וידע אינסופי, המטיילות ברחבי העולם, לומדות תרבויות, מסורות ומנהגים, רוכשות חברים מקומיים ואוספות אינספור חוויות וסיפורים

 • מדריכה מקומית דוברת אנגלית לאורך הטיול

 • תשר לנותני השירותים המקומיים

 • מפגש קבוצה להכנה לקראת היציאה לטיול

הערות חשובות

 

 • המחיר מבוסס על מטיילת בחדר זוגי.

 • תוספת לחדר יחיד: $380

 • המחיר למינימום 15 מטיילות.

 • מחיר בסיס: המחיר כולל שירותי קרקע, טיסות, מע”מ ותשר.

 • מיסי הנמל והיטלי בטחון ודלק עשויים להשתנות בהתאם לעדכונים שמתקבלים מחברות התעופה.

 • עדכון המיסים וההיטלים יתבצע עם הנפקתם בפועל של כרטיסי הטיסה (עד כמה ימים לפני יציאת הטיול).

 • על המטיילות להביא בחשבון שחלק מהתשתיות בגאורגיה, אינן מפותחות דיין, הדבר עלול להתבטא לעתים גם ברמת עיצוב וגימור בבתי המלון.

 • חלק מהנסיעות הינן ארוכות (אך בין נופים מרהיבים) ולעתים בכבישים באיכות נמוכה, דבר העלול להשפיע על לוחות הזמנים בטיול.

 • סדר הלינות, הביקור באתרים והמפגשים עם המקומיים עשוי להשתנות בהתאם לזמני הטיסות, מזג האוויר והתנאים בשטח. אנו ממליצות להצטייד בהבנה ובסבלנות לשינויים, אם יהיו. אנו מצידנו נעשה כל שביכולתנו כדי לשמור על התוכנית המקורית ולהעניק לך חוויה מרתקת.

 • מספר המקומות מוגבל, עקב אופיו המיוחד של הטיול; מינימום 15, מקסימום 22 נשים.

 • עם ההרשמה לטיול מומלץ להנפיק פוליסת ביטוח.

 • מיסי נמל: המחיר כולל היטלי בטחון ודלק הנגבים בארץ, העשויים להשתנות בהתאם לעדכונים שמתקבלים מחברות התעופה. העדכון יתבצע עם הנפקתם בפועל של כרטיסי הטיסה (עד כמה ימים לפני יציאת הטיול) ומחיר הטיול יעודכן בהתאם.

 • במועד אפריל בלבד הלינה בימים 3+4 היא בקזבגי (תוכן הימים זהה).

why_background_final_01_231221.jpg

למה עם סורנגה?

אני אוהבת ומסוקרנת מהעולם הסובב אותנו. בבית החוויות של סורנגה שמתי לי למטרה ליצור טיולי עומק; היכרות עם החיים המקומיים ללא פילטרים של תיירים, במידת האפשר, מפגשים אמיתיים של לב אל לב עם תושבי המקום ואירוח בבתים מקומיים.

אני בעלת ניסיון של כ - 20 שנים בתיירות; הוצאתי טיולי נשים לעולם, הדרכתי טיולי נשים להודו יותר מעשור, בניתי טיולים פרטיים להודו, יפן וספרד.

רמת הרזולוציה בבניית הטיולים שלי הינה גבוהה במיוחד. הפרטים הקטנים עושים את ההבדל לתחושתי.

אני מאמינה בחוויה עוטפת; כזו שנותנת מקום לרוח, גוף ונפש ויוצרת באהבה וברוחב לב.

אשמח להכיר וליצור עבורך חווית חיים.

bottom of page