mexico_2560_260122.jpg

טיול נשים למקסיקו

בהדרכת דניאל גולדנברג

guide_02_icon_01_231221.png

14 ימים / 12 לילות

nights_icon_01_231221.png

"זה שדרכת ברגלך לא אומר שאתה אדון הארץ הזו" – אמר הקיסר האחרון של האימפריה האצטקית למנהיג הספרדים, הרננו קורטז ב-1519. "כדי להיות האדון, צריך לראות את אלוהי השמים, להבין את שירת האדמה, לאהוב את הארץ הזו", הוא הוסיף.

זה בדיוק מה שאנחנו מציעות לכן, להתאהב.

מקסיקו.

רק השם לבדו, מרגש, מרטיט וקורא לצאת לדרך.

אדמה געשית, חומה, שאוחזת חזק במטייל בה ולוחשת לו סודות.

ארץ מכשפים ואנשי אידאולוגיה.

מקום רב שכבות של פולחנים עתיקים, שבטים נרחבים, היסטוריה עמוקה ומסורות מלאות משמעות.

הם קוראים לה LA FIESTA MEXICANA – הילולה מקסיקנית.

אין עוד מסע שייקח אתכן ללב התרבות המורכבת הזו כמו המסע שלפנינו.

אנחנו נזכה להכיר את העיר הגדולה ביותר באמריקות - מקסיקו סיטי.

אנחנו נעמיק באדמת הגעש האדומה בעמק הגדול של וואחקה, מולדת צמח האגבה הכחול והטקילה המוזהבת.

אנחנו נעוף למעמקי ההיסטוריה בחצי האי יוקאטן, ארץ בני המאיה מול הים הקאריבי.

מסלול ייחודי תרבותי זה יאפשר לנו להכיר את עמוד השדרה העצבי של הזיכרון המקסיקני.

דווקא בנקודה הכי רגישה לתרבותם, ימי המתים.

מסע אל הנפש, האוכל, השירה, המחשבה המקסיקנית, מתחיל כאן...

VIVA MEXICO!

בפסטיבל יום המתים

המדריכה: דניאל גולדנברג

מדריכה טיולי עומק אתנוגרפיים, רוקמת גשר בין תרבותי. 
כששואלים אותי במה אני עוסקת, אני עונה במלוא הרצינות: "בהגשמת חלומות!" שלי ושלכן.
דוברת רוסית מהבטן, עברית מהחיים, אנגלית מהספרים וספרדית מהלב. בוגרת לימודי היסטוריה ואנתרופולוגיה ל-BA ולימודי תרבות כלימודי MA באוניברסיטת תל אביב. מזה כעשור, מדריכה ברוסיה הגדולה כדי לחזק את שורשיי ובמרכז אמריקה המסתורית כדי לאפשר לעצמי לחלום. מאמינה שמסע הוא לפעמים חופשה, לפעמים בריחה או לקיחת פסק זמן, לפעמים רצון לשינוי אווירה או שאיפה אצילית להכיר את האחר, אבל מה שהוא תמיד - דרך נהדרת להכיר את עצמנו.

בטיולי אני מציעה לא להתבונן אלא להשתתף, לא לדבר על... אלא לחיות את...

לא להיות מודרכות שלי אלא חברות שלי, החוות יחד מסע. בואי לחוות!

דניאלקה 1.jpg

תכנית הטיול

יום 1 | הגעה למדינת הנחש המכונף

 

בציפייה גדולה והתרגשות, אנחנו נצא אל מקסיקו דרך יעד אירופאי.

בהגעה למקסיקו סיטי, הבירה הקוסמופוליטית של מדינת הענק הזו, נעבור למלוננו שנמצא ממש במרכז שדרת הרפורמה, המהווה את עמוד השדרה של העיר.

נפתח את המסע שלנו בארוחת ערב חגיגית.

יום 2 | מקסיקו במכחול ומחשבה

מקסיקו סיטי היא לב פועם של התרבות המקסיקנית המודרנית. אך בדומה לפירמידה, לתרבות זו מספר שכבות חבויות.

אנחנו בוחרות להראות לכן את המורכבות של התפיסות המקסיקניות דרך האומנות הוויזואלית שלהם. נטייל במרכזה ההיסטורי של העיר ברגל, דבר שיאפשר לנו להנות מפינותיה החבויות.

נתחיל את היום מאחת מיצירות האומנות של הצייר הנודע, דייאגו ריביירה, נבקר בבית האומנויות היפות, נמשיך למאפיות עתיקות, פסלים סביבתיים, כנסיות ענק – כולן יספרו את סיפורה של התרבות המורכבת והמסקרנת הזו. שדרת האומנות תביא אותנו לכיכר המרכזית בעיר. מבט ארכאולוגי על מרכזה של העיר יספק לנו תשובות מרתקות על טיב האבנים והמבנים, אותם אנחנו רואות.

אנחנו נתענג על שוקו חם, מקור השוקולד הגולמי דווקא כאן על אחת מן המרפסות. נבקר במוזיאון המקדש העתיק ונעמיק בהיסטוריית מקסיקו בפרלמנט הפעיל שלה.

את ארוחת הערב שלנו ילוו נגנים מקסיקניים מסורתיים MARIACHIS שמהווים את פס הקול של החיים המקסיקניים.

נעמיק את ההיכרות עם מרכז העיר בסיור לילה מואר וייחודי.

יום 3 | גבירת החיים וגבירת המוות - למי מתפללת מקסיקו?

זהו יום מיוחד. זהו יום שבו מרגישים את הימים המרגשים באים. הנה משב הרוח של ימי המתים שמתפרס על שווקים וחלונות ראווה. היום אנחנו נכיר לכן מקום שהוא מאוד רחוק מלהיות תיירותי. בלב שכונה בעלת אתגרים סוציו אקונומיים אנחנו יכולות לקבל הצצה לפולחן חדש, פולחן גבירת המוות, הילדה הלבנה – ניניה בלנקה. אנחנו נתכנס במקדש שלה לשמוע את משמעות היווצרותה, ניווכח במשמעויות הפולחן לציבור המאמינים ונדבר עם הכמרים של הפולחן. חוויה אנתרופולוגית מיוחדת וייחודית למדינה זו.

משם, לשם הקונטרסט, אנחנו ניסע לגבעת TAPEYAC , גבעת החיים. אלת האדמה האצטקית העתיקה לבשה כאן בימי הכיבוש הספרדי, פנים נוצריות. במספר אירועים פלאיים, אימא אדמה נותנת החיים הופכת להיות הבתולה הנוצרית GUADALUPE – אם כל מקסיקו. אנחנו נדבר על מסורות וניגע באמונה החשופה של המקסיקנים.

משם, אנחנו נמשיך לקודש הקודשים של עומק הזיכרון המקסיקני - המוזיאון האנתרופולוגי בלב העיר הירוקה, אשר הוכתר עשרות פעמים למרכז האקדמי החשוב ביותר בכלל האמריקות. מאות מיצגים של תרבויות הענק ששלטו במקסיקו מוצגות כאן במקור.

את ארוחת הערב שלנו נסעד באחת מן המסעדות העתיקות של המרכז ההיסטורי.

ומשם, היו מוכנות להפתעת הערב. יש להיאזר בסבלנות, תגלו מה היא רק בטיול.

יום 4 | FIESTA MEXICANA

יום השבת כי טוב.

אנחנו מעניקות לכן היום את סוף השבוע כפי שהוא צריך להיות – חגיגה מקסיקנית.

אנחנו נתחיל בשוק השבת בשכונה היוקרתית SAN ANGEL, כאן מוכרים אומנות, חפצי נוי ופריטי יד שניה בדוכני רחוב, אנשים מחייכים וצבעים עזים.

מכאן, נמשיך דרומה לשכונה המפורסמת ביותר בזכות גבותיה המחוברות של פרידה קאלו. מקסיקנים קוראים לה – פרידוצ'ה. כן, היא משלהם.

השכונה תברך אותנו בספסלים מלאי ילדים מלקקי סוכריות, דרי הבירה המטיילים עם כלביהם, מוזיקת תיבות נגינה, בלונים ומזרקות. השוק יפתיע בצבעוניותו ואנחנו נתקרב אל ביתה הכחול של הציירת הייחודית. הבית הכחול של פרידה קאלו הוא לב פועם בתוך גדר כחולה. כולם רוצים להתקרב, לשמוע את פעימות כשרונו של לב ייחודי זה. פרידה קאלו היא מקסיקו. בקונפליקט, ברגש, בסבל, באהבה ותשוקה. אנחנו נבקר בביתה ונתוודה לסיפור האישה המיוחדת הזו בעלת חיים קצרים והשפעה ארוכת טווח.

בין טורטיות מיוחדות בשוק לצ'וריסו ספרדיים בדוכנים, לא תרצו לעזוב כאן אבל חייבים. תעלות המים בשכונה הדרומית XOCIMILCO  מחכות לנו.

יחד עם עוד משפחות מקסיקניות, אנחנו נשוט, נשיר ונרים איזה טקילה נחמדה לכבוד החגיגה המקסיקנית המתרחשת סביבנו.

יומנו האחרון בבירה צריך להיות יום שזוכרים. VIVA MEXICO!

יום 5 | עיר האלים

הבוקר נצא לכיוון אחד האתרים הארכאולוגיים הגדולים במקסיקו TEOTIHUACAN, עיר האלים. מדובר באתר רב רושם של עיר עתיקה, מרכזים, ארמונות, פירמידות מן הגדולות ביבשת. אנחנו נצלול לסיפוריה של עיר האלים.

ארוחת צהרים עשירה תמתין לנו מחוץ לאתר. מיד בסיומה, נעבור לשדה התעופה לטיסה למדינת וואחקה במרכזה של מקסיקו. וואחקה היא אחת מן המדינות העשירות ביותר במקסיקו. ביתם של צמח האגבה, קולינריה משובחת ותרבות זאפוטקית עתיקה. אולי כאן נוכל להבין לעומק שהמילה מקסיקני לא קיימת באמת.

יום 6 | ימי המתים מעולם לא היו חיים יותר

הבוקר נעלה אל אחד הרכסים הגדולים סביב וואחקה, להר הלבקן – MONTE ALBAN. נדבר על שכבת התרבויות העתיקה של ZAPOTECA MIXTECA. אתר ארכאולוגי זה נחשף לפני כמה שנים לציבור הרחב ומהווה מרכז לימוד חשוב על מרכזה של מקסיקו.

 

משם נצא לעמק המרכזי, מסביבנו אדמה געשית, קקטוסים ועיירות קטנות.

ניחשף למסורת מיוחדת שקיימת במדינה זו - יצירת מופת של גילוף עץ וצביעה בצבעים מיוחדים ביותר. התוצר הוא חיות הפלא - ALEBRIJES. חיה זו מלווה, לפי האמונה, את המת אל העולם שמעבר ועוזרת לו במסעו חזרה אל אדמת החיים. אנחנו נבקר בבתי האומנים שטוענים שהמסורת החלה כהגנה של שמאנים מקומיים ונגלה עולם עבודות יד יוצא מן הכלל.

בחזרתנו לעיר, נרגיש את האוויר משתנה. יש ציפייה גדולה באוויר.

לפי המסורות של המקסיקנים, הלילה נפתחים שערי שמיים. גבול דק נפער בין עולם החיים ועולם שמעבר. גבול שמאפשר מפגש. 

 

הרחובות יהיו מלאים בפרחים כתומים, נרות ידלקו כמו בחנוכה... הם בציפיה.

לאחר ארוחת הערב בעיר, אנחנו נגיע לכפר קטן שפותח את חגיגות המתים. נראה אותם מקשטים את הקברים, קוראים תפילות וחולקים את תחילת החגיגות עם יקיריהם. כמה זה מרגש, לראות את כמות האהבה בין אלה שכאן לאלה ששם. ומרגש עוד יותר לראות את העדר הפחד. אנחנו נסתובב עד השעות הקטנות של הלילה בכפר צ'וצ'ו ונתרגש יחדיו עם תושביו המקומיים.

יום 7 | פני גולגולת ונרות אהבה - טקסיות ימי המתים

בבוקר שקט ונעים, כשריח שמן הקקטוס עוטף אותנו, נתעורר בעיר וואחקה הצבעונית. דברים רבים בעמק עוד מחכים להתגלות.

אנחנו נצא לראות את העץ המפורסם באזור, יש האומרים בן אלף שנים. נכיר את המשפחות העובדות עם צמר בצמרות הרכסים של העמק המרכזי. נגיע למטעי אגבה הירוקה והכחולה, וכמובן נטעם מן המוצר החשוב ביותר בוואחקה, המזקל. 

 

זהו משקה מצמח האגבה לו סגולות נפלאות והוא מהווה את מוצר היצוא החשוב של מדינת וואחקה. שפם, סומבררו ופונצ'ו הן מן הקלישאות הנפוצות על מקסיקו, אבל דווקא הטקילה והמזקל הן האוצרות האמיתיים של האדמה הגעשית הזו.

בחזרתנו לעיר, נשתתף בתהלוכות החג. תופים, כינורות, רעשנים – כולם באו להעיר את המתים. בין פסטיבל לטקס דתי, קשה לתפוס מיד את עומק האירוע. הם חוגגים? הם אבלים? הם הכל.

מגוון הרגשות יוביל אותנו לבית העלמין המרכזי של העיר. פנים צבועות בדמות גולגולת, קבוצות מריאצ'יס עם קונטרבס. כלבים עם נצנצים על הראש. ונרות, נרות לעילוי הנשמה, רק שהפעם הם להבאת נשמה זו. אנחנו נסתובב במימד אחר. ימי המתים במקסיקו הם לא יעד. הם מצב תודעה.

יום 8 | וואחקה ,וואחקה, וואחקה!

והפעם על הבמה עולה העיר עצמה – בירת הזאפוטקה , וואחקה.

 

רק נכתוב שיהיה הרבה אוכל רחוב ושמות מיוחדים למאכלים שלא חשבתם שקיימים.

יהיו מייצרי שוקולד גולמי – כזה ששתו מאיה והאצטקים.

יהיו כנסיות עתיקות, כאלה ששומרות בתוכן סוד.

יהיו מיזמים צעירים , של אומנות , תרבות ועיצוב.

ותהיה וואחקה , עיר לא מתפשרת , בועטת, אחרת ופוליטית להפליא.

עיר ההולדת של אימא של פרידה קאלו.

עיר ההולדת של הנשיא המשמעותי של מקסיקו העצמאית, בניטו חוארז.

עיר של מסורת וקדמה.

לקראת הערב, נעלה לטיסה ישירה לקנקון.

יום 9 | MEXICO LINDO Y QUERIDO

בסוף תקופת תור הזהב שלהם, תרבות המאיה התפצלה לזרמים של מהגרים. חלקם נדדו דרומה אל מרחביה של דרום מקסיקו ומרכז אמריקה. חלקם זלגו לערים הקיימים בצפון חצי האי יוקטאן. לכאן הגענו.

 

ביום זה , אנחנו מעוניינות להעניק לכן חוויה של רוגע, כיף והרפתקאות באתר מיוחד במינו XCARET. כאן נוכל להכיר את כל בעלי החיים הימיים במפרץ מקסיקו, נוכל לראות הצגות מושקעות של טקסי תפילה והקרבה של בני המאיה, נוכל להשתתף בפעילויות מים ולחוות חוף פרטי של האתר.

את ארוחת הערב אנחנו נאכל לצלילי השיר MEXICO LINDO Y QUERIDO ( מקסיקו היפה והיקרה ללב). ואנחנו מקוות שאכן בשלב זה, כך תרגישו לגבי המדינה המסקרנת הזו.

יום 10 | עולם השיבלבה SHIBALBA ונהר תת קרקעי

אנחנו מזמינות אתכן היום לצלול לתוך עולם הפנימי של מסורת בני המאיה. 

 

על פי המאיה, העולם התת קרקעי נקרא שיבלבה והוא תומן בחובו את סודות העולם. מערות ונהרות תת קרקעיים היו חלק בלתי נפרד מרשת הפולחנים של כוהני המאיה.

על בסיס אתרי קדושה כאלה, נוצר המיזם התיירותי – RIO SECRETO.

מצוידות בכלל הציוד ומדריכים מנוסים, אנחנו נצא לסיור מהנה בנהר הסודי. קסדות עם פנסים והמון צחוק מחכים לכן. אנחנו נכנסות למקומם של שומרי הגבול של העולם המאיה העתיק.

המחצית השנייה של היום שלנו נשמרת כהפתעה במיוחד כדי להעניק לכן חוויה של ממש.

ארוחת ערב ולינה בפלאיה דל כרמן.

יום 11 | לחש אנשי הידע , בורות מים קדושים ונחש נוצות אחד

הבוקר נצא למרכזה של רמת יוקטן – העיר ההיסטורית צ'יצ'אן איטצה. 

 

אתר צ'יצ'אן איטצה מסודר להפליא. הוא מקבל תקציבי ענק מן הממשלה המקסיקנית, אך זה לא תמיד היה כך. בעצם זה אתר של מורדים. אנחנו נכיר את סיפור אנשי הידע שברחו מן האימפריה האצטקית המרכזית, הן הסתתרו כאן בקרב שבטי המאיה ויצרו עיר ענפה בכלכלה, במסחר ובפולחנים.

מהאתר הארכאולוגי, נמשיך לעבר פיר המים IK KIL. פירי המים הללו נקראים CENOTE והאדמה הקרסטית כאן מלאה בהן. פתחי הקרקע הללו הם מהיפים בנמצא בעולם ואנחנו נשחה באחד מהם, צוללות לתוך מים כחולים וצלולים.

לאחר ההתרעננות, נמשיך לארוחת ערב מקומית.

לינה במלון בעיר VALLADOLID.

יום 12 | מרידה, בירת יוקטן

היום מוקדם בבוקר נצא לכיוון מרידה, בירת מחוז היוקטן. מרידה היא היעד המסכם בטיולנו שלנו.

מרידה תפגוש אותנו עם שווקיה הייחודיים, שדרות רחבות ופינות חמד מופלאות. אנחנו נטייל בעיר ונסכם את המסע שלנו באחד המוזיאונים החדישים והמשמעותיים לאזור – GRAN MUSEO DE MUNDO MAYA. לקראת הערב, נשב לסכם את הערך שיצרנו יחד. שלוש תרבויות, קולינריה, צבע, תדר, תפילה, ארכאולוגיה, תקווה ורוחניות. בואו לחוות!

יום 13 | ארוכה הדרך הביתה

הבוקר נתחיל את מסענו חזרה. אחרי טיסה מקנקון למקסיקו סיטי, נעבור לטיסה בין לאומית דרך יעד אירופאי לישראל. הנחיתה ביום 14 בארץ.

תאריכים, מחירים ועוד

יציאה: 26.10.22 | חזרה: 08.11.22

מדריכה: דניאל גולדנברג | מחיר: $5,500 | בחגיגות יום המתים | מלא

מחיר הטיול אינו כולל

 • שתייה והוצאות אישיות

 • חיסונים

 • ביטוח בריאות ומטען

 •  בדיקות PCR ככל שיידרשו

מחיר הטיול כולל

 

 • טיסות בינלאומיות: כמפורט בתכנית

 • טיסות פנים: כמפורט בתוכנית

 • לינה: בתי מלון בדרגת תיירות גבוהה. בבחירת המלונות ניתן דגש על האותנטיות והייחודיות

 • תחבורה: אוטובוס ממוזג

 • כלכלה: ארוחות בוקר וערב, 2 ארוחות צהרים, בקבוק מים מינרלים ליום, מים בארוחות הערב

 • פעילויות מיוחדות ומפגשים עם אנשי קהילות מקומיות: כמפורט בתוכנית

 • סיורים וביקורים: כולל דמי כניסה לאתרים כמפורט בתוכנית הטיול  

 • מדריכה ישראלית מצוות החברה - דניאל גולדנברג

 • מדריך מקומי דובר אנגלית לאורך הטיול

 • תשר לנותני השירותים המקומיים

 • מפגש קבוצה; להיכרות והכנה לקראת היציאה לטיול

הערות חשובות

 

 • המחיר מבוסס על מטיילת בחדר זוגי.

 • תוספת לחדר יחיד: $1,280

 • סדר הלינות, הביקור באתרים והמפגשים עם המקומיים עשוי להשתנות בהתאם לזמני הטיסות, מזג האוויר והתנאים בשטח. אנו ממליצות להצטייד בהבנה ובסבלנות לשינויים, אם יהיו. אנו מצידנו נעשה כל שביכולתנו כדי לשמור על התוכנית המקורית ולהעניק לך חוויה מרתקת.

 • מלונות מהדרגה הטובה ביותר בנמצא, ניתן דגש מיוחד על התאמת המלון לשטח בו מטיילים באספקט אותנטיות.

 • מדריכה ישראלית מצוות החברה; המדריכות שלנו נבחרות בקפידה בזכות מומחיותן והיותן נשים מיוחדות, המונעות מאהבה ליעד בו הן מדריכות. בעלות עומק וידע אינסופי, המטיילות ברחבי העולם, לומדות תרבויות, מסורות ומנהגים, רוכשות חברים מקומיים ואוספות אינספור חוויות וסיפורים.

 • עם ההרשמה לטיול מומלץ להנפיק פוליסת ביטוח.

 • חיסונים: נא לפנות ללשכת הבריאות המחוזית, או למרפאת מטיילים.

 • מיסי נמל: המחיר כולל היטלי בטחון ודלק הנגבים בארץ, העשויים להשתנות בהתאם לעדכונים שמתקבלים מחברות התעופה. העדכון יתבצע עם הנפקתם בפועל של כרטיסי הטיסה (עד כמה ימים לפני יציאת הטיול) ומחיר הטיול יעודכן בהתאם.

why_background_final_01_231221.jpg

למה עם סורנגה?

אני אוהבת ומסוקרנת מהעולם הסובב אותנו. בבית החוויות של סורנגה שמתי לי למטרה ליצור טיולי עומק; היכרות עם החיים המקומיים ללא פילטרים של תיירים, במידת האפשר, מפגשים אמיתיים של לב אל לב עם תושבי המקום ואירוח בבתים מקומיים.

אני בעלת ניסיון של כ - 20 שנים בתיירות; הוצאתי טיולי נשים לעולם, הדרכתי טיולי נשים להודו יותר מעשור, בניתי טיולים פרטיים להודו, יפן וספרד.

רמת הרזולוציה בבניית הטיולים שלי הינה גבוהה במיוחד. הפרטים הקטנים עושים את ההבדל לתחושתי.

אני מאמינה בחוויה עוטפת; כזו שנותנת מקום לרוח, גוף ונפש ויוצרת באהבה וברוחב לב.

אשמח להכיר וליצור עבורך חווית חיים.