top of page
uzbekistan_2560_310122.jpg

טיול נשים לאוזבקיסטן

בהדרכת אורלי פינקלמן, דורית גבאי, דניאל גולדנברג

guide_02_icon_01_231221.png

10 ימים / 9 לילות

nights_icon_01_231221.png

דרך המשי! כמה אגדות וסיפורים נולדו לאורכה, כמה חידושים ורעיונות עברו בה ממזרח ולמערב וממערב למזרח, נישאים על גבי שיירות גמלים החוצות את המדבר.

אוזבקיסטן, ארץ מדברית רחבת ידיים, יושבת על הציר המרכזי של דרך המשי, ובנאות המדבר שלה צמחו ערים ששמותיהן מעוררים בנו את יצר הנדודים וההרפתקנות: סמרקנד. בוכרה. חיווה. טשקנט. 

ערי המסחר העתיקות הללו שזורות בה כפנינים על דרך המשי, החוצה אותה לכל אורכה. הערים הללו ראו אימפריות אדירות, כובשים אכזריים, נוסעים הרפתקניים ואת כל הטוב שיש לשוקי המזרח והמערב להציע. כובשיהן נכבשו בקסמן, הרסו ובנו מחדש, הותירו חותמם בתרבות, באוכל, במוסיקה ובפני האנשים.

כיום, אם תשאלו אותנו, זוהי המדינה הכי מסקרנת במרכז אסיה. היא שופעת יופי נדיר, תושביה אדיבים ונדיבים, מסבירי פנים ומכניסי אורחים.

התרבויות שהותירו בה את חותמן מתמזגות זו בזו לסיפור אגדה מרתק ומלהיב והשווקים מלאים כל טוב - החל מפירות וירקות שאין דומים להם ועד שטיחים, צעיפי משי, עבודות קרמיקה יפהפיות ורקמות מרהיבות.

 

"כל הדברים היפים באמת
מתגלים בזמנם
האיטי, הבלתי מתחשב
האוהב
הפועם בקצבו של הלב"

דניאלה ספקטור

 

וכך גם אוזבקיסטן – מתפשטת משכבות ההיסטוריה העוטפות אותה, מתנערת מן האבק כמו עוף החול ומאפשרת לקסם שלה להתגלות באיטיות ולהיכנס עמוק לתוך ליבם של המטיילים בה.

ארץ האגדות על דרך המשי

רוצה להצטרף לחוויה? 

מלאי את הטופס ואני אחזור אלייך בהקדם

Status
Status

המדריכות לאוזבקיסטן

אורלי פינקלמן

לפני 35 שנים התאהבתי ביוון והשאר היסטוריה, או כמו שאני אוהבת לומר – בלב שלי, במקום חדר ימני יש לי חדר יווני. באוניברסיטה למדתי קולנוע עם נתח נכבד של פילוסופיה, ספרות ותרבות.

האהבה לתרבות ולהיסטוריה הובילה אותי לחקור וללמוד תרבויות נוספות, וכך, מלבד יוון, התמחיתי בין היתר גם באוזבקיסטן (שאלכסנדר הגדול הגיע, בין היתר, גם אליה) וגם בגיאורגיה (שמחוזות קסומים בה מככבים בסיפורי המיתולוגיה היוונית).

​אוהבת להדריך, ליצור חוויות, לרגש ולהתרגש. 

בשבילי, כל טיול הוא מסע אל עצמנו ואל תרבויות לא מוכרות, 

בכל מסע אנו לומדות לראות את העולם בעיניים חדשות,

מכל מסע אנחנו חוזרות עשירות באין ספור חוויות ותגליות.

אורלי.jpg

דורית גבאי

מדריכת טיולים כדרך חיים, מטיילת וצלמת. במסעותיה וטיוליה המגוונים מנסה להביא את השונה ולחבר את המטיילת אל המקום, לאסוף חוויות ולגעת בתושבים. המגע האנושי, החיבור למקום, המבטים החטופים של ילדים, נשים ואנשים, הסקרנות הטבעית... כל אלו מובילים את הטיול והופכים אותו לחוויה שונה בכל פעם מחדש... שהתה שנה באיי סיישל וכתבה את המהדורה החדשה של סיישל בעברית בהוצאת לונלי פלנט. 

חוותה שנה שלמה ומופלאה ביפן במהלכה צללה לתוך התרבות, השפה, האוכל והתרבות. בעקבות מסע שורשים משפחתי במרוקו, בילתה חצי שנה במראקש וכפרי הסביבה. טיילה והדריכה רבות גם בגאורגיה, גואטמלה ובורמה. סטודנטית נצחית לניהול וכלכלה ומסיימת בימים אלו קורס של מורי דרך בארץ. 
לאכול, ליהנות ולחוות זה המוטו.

דורית 1.jpg

דניאל גולדנברג

מדריכה טיולי עומק אתנוגרפיים, רוקמת גשר בין תרבותי. 
כששואלים אותי במה אני עוסקת, אני עונה במלוא הרצינות: "בהגשמת חלומות!" שלי ושלכן.
דוברת רוסית מהבטן, עברית מהחיים, אנגלית מהספרים וספרדית מהלב. בוגרת לימודי היסטוריה ואנתרופולוגיה ל-BA ולימודי תרבות כלימודי MA באוניברסיטת תל אביב. מזה כעשור, מדריכה ברוסיה הגדולה כדי לחזק את שורשיי ובמרכז אמריקה המסתורית כדי לאפשר לעצמי לחלום. מאמינה שמסע הוא לפעמים חופשה, לפעמים בריחה או לקיחת פסק זמן, לפעמים רצון לשינוי אווירה או שאיפה אצילית להכיר את האחר, אבל מה שהוא תמיד - דרך נהדרת להכיר את עצמנו.

בטיולי אני מציעה לא להתבונן אלא להשתתף, לא לדבר על... אלא לחיות את...

לא להיות מודרכות שלי אלא חברות שלי, החוות יחד מסע. בואי לחוות!

דניאלקה 1.jpg

תכנית הטיול

יום 1 | תל אביב - טשקנט בטיסה ישירה

 

טשקנט היא בירתה של אוזבקיסטן המודרנית, והיא זכתה במעמדה זה בתקופה הסובייטית. היא אחת מערי הבירה הגדולות והחשובות שצמחו בתקופה הסובייטית, ובהתאמה לכך היא שופעת שדרות רחבות וירוקות, תעלות מים שמצננות את חום הקיץ הכבד, מוסדות תרבות מפוארים, מוזיאונים וארכיטקטורה מודרנית המשולבת בזו הסובייטית.

ננחת בטשקנט בשעות אחה"צ המאוחרות ונצא לסיור פנורמי קצר, נאכל ארוחת ערב במסעדה מקומית ולאחר מכן נגיע למלון, שם נערוך בינינו היכרות ראשונית.

יום 2 | מטשקנט לסמרקנד, ברכבת המהירה

 

הבוקר נסע ברכבת מהירה לעיר ההיסטורית סמרקנד.

סמרקנד - העיר שכובשיה נעצרו בשעריה ופערו את פיהם בתדהמה בשל היופי עוצר הנשימה שלה; העיר שאפילו הסובייטים לא עמדו בקסמיה, וטרחו לשחזר ולהקים לתחייה את עברה המפואר, דבר שלא עשו כמעט בשום מקום אחר בעולם. עיר שיש בה תערובת בלתי אפשרית של ארכיטקטורה מרהיבה מהמאה ה-14, מבנים ניאו-קלאסיים מהתקופה הרוסית, בנייה סובייטית ועתיקות מתחילת האלף הראשון. נגיע אליה בשעות הבוקר, ברכבת המהירה מטשקנט, ומיד נלך להתרשם מהאוצרות המלהיבים ביותר שלה: כיכר רגיסטאן, שם היופי והפאר של המבנים מסתיר את העבר האכזרי, אז שימשה כמקום להוצאות להורג; המאוזוליאום היפהפה "גורי אמיר" שבו נקבר טימור לנג, השליט הגאון והאכזר שהפך את העיר למה שהיא; השוק המרכזי שמציע מכל טוב הארץ השופעת והנדיבה הזאת, שפע של טעמים וצבעים וריחות; במסגד הענק שנבנה לכבוד אשתו האהובה של טימור לנג, ביבי חאנום; ובנקרופוליס המפואר - עיר המתים "שאהי זינדה", בו קבורים גנרלים מצבאו של טימור לנג לצד נשים משמעותיות שמילאו תפקידים שונים בחייו. אחרי ארוחת ערב במסעדה מקומית אותנטית, נלך לישון במלוננו שבמרכז העיר.

יום 3 | סמרקנד

 

אחרי שחזינו ביופי הנראה לעין, נטייל היום בין הדברים היפים והמרגשים שצריך להתאמץ קצת יותר כדי להגיע אליהם. נבקר במצפה כוכבים שהיווה פריצת דרך מדעית במאה ה-15, ונלמד על נכדו המדען של טימור לנג שהוביל את המדע בתקופתו וזכה להערכה של מיטב המוחות האירופיים; נבקר בבית הקברות היהודי ונלמד על הקהילה באמצעות הסיפורים שמספרים לנו הקברים; במפעל השטיחים הייחודי, המייצר שטיחי משי יפהפיים ובמפעל מסורתי לייצור נייר מעץ התות, העץ החשוב ביותר בתרבות האוזבקית, שם הוקם מרכז למלאכות מסורתיות שתענוג לשוטט במרחביו הירוקים.

יום 4 | סמרקנד - בוכרה ברכבת המהירה

 

בבוקר, נצא אל תחנת הרכבת, ניקח רכבת מהירה ונוחה וניסע בה אל הפנינה הבאה בשרשרת המכונה דרך המשי: בוכרה, העיר שנתנה לקהילה היהודית במרחב הזה את שמה. עיר שהושפעה מהתרבות הפרסית יותר מכל עיר אחרת במרחב המרכז אסייתי, והקסם שלה יתגלה לפנינו בבת אחת, כשניכנס לתוך העיר העתיקה ונצא לסיור להכרת העיר.

​נשוטט בין סמטאות קסומות לתעלות מים - הרי גם כאן מדובר בנאת מדבר אשר הפכה לעיר - נבקר במאוזוליאום העתיק של איסמעיל סמאני, שהאגדה מספרת כי האמריקאים הציעו לשלם את משקלו בזהב, עד כדי כך הוא מושלם.

ניכנס למבצר העיר שבעבר שימש את האמיר של בוכרה, נעמוד למרגלות בגדולה - פוי קאלאן, סמלה המפואר של העיר - ואם יספיק הזמן נבקר גם ברובע היהודי ובבית הכנסת ובסמטאות העיר.

יום 5 | בוכרה

 

נמשיך ונעמיק את סיורנו בבוכרה. נטייל בשוקי הזהב, הכובעים וחלפני הכספים; נבקר במדרסות המפוארות – זכר לתקופה בה החינוך וההשכלה עמדו במרכז סדרי העדיפויות של השליטים; נבקר במבנה מיוחד בו נלמד מאישה מקומית מקסימה על הסוזאני (הרקמה האוזבקית) וניסע לבקר במתחם המפואר של התנועה הסופית המרכז אסייתית, בנקרופוליס של נקשבאנדי (Naqshbandi), מייסד התנועה שהיה גם מורו הרוחני של טימור לנג.

נתארח בתצוגת אופנה של בגדים מודרניים המשלבים אלמנטים ועיטורים אוזבקיים מסורתיים. ולאחר מכן נפגוש מעצבת אופנה אחת או יותר, להעמקת ההיכרות עם האופנה המקומית המרהיבה.

יום 6 | חיווה (דרך המדבר קיזלקום לחיווה)

 

היום נחצה את המדבר האדום - קיזיל קום, בדרכנו אל אחת הפנינים הזוהרות ביותר בטיול: חיווה. ניסע ברכבת או באוטובוס שיעמוד לרשותנו, ונרגיש כמו הסוחרים שנדדו עם השיירות לאורכו ולרוחבו של המדבר, בין נאת מדבר אחת לאחרת, מוכרים סחורות שהביאו מהמזרח ורוכשים אחרות במקומן, אותן ימכרו במערב.

​נספר מסיפורי הנוסעים הגדולים שתיעדו את המרחב הזה – מרקו פולו, אבן בטוטה ואפילו בנימין מטודלה, אחד משלנו.

נגיע לפנות ערב לחיווה ואם נספיק, נעלה לתצפית עוצרת נשימה, מעל גגות העיר.

נאכל ארוחת ערב במסעדה מקומית, בליווי מוסיקה חיה וריקודים.

יום 7 | חיווה

 

נקום בבוקר בתוך גלויה מצויירת: עיר שהפכה למוזיאון חי, לאחר שהשתמרה בדיוק כפי שהיתה במאה ה-18. אלף לילה ולילה זה בדיוק כאן. נטייל בעיר של אגדות, מיתוסים וסיפורים מסמרי שיער, עיר נידחת במדבר האדום ששום ביקור באוזבקיסטן לא יהיה שלם בלעדיה.

לאחר שנאכל ארוחת ערב מוקדמת, ניסע אל העיר השכנה אורגנץ' ללינה.

יום 8 | טיסה לטשקנט הבירה

 

הבוקר נקום לטיסה מוקדמת חזרה לטשקנט. אין כמו טשקנט כדי להתחיל לאסוף ולסכם את החוויות במדינה ייחודית זו.

נבקר במוזיאון האתנוגרפי הייחודי של העיר, בו נראה יצירות אמנות ואומנות שיזכירו לנו תחנות שונות במסענו, נסייר ברגל בכיכרות המרכזיים של עיר הבירה, נתפעל יחד מסדנת קרמיקה המיוחדת של משפחת רחימוב, נקדיש זמן למתחם הענק של המסגדים וניכנס לספרייה בה שמור הקוראן, שנכתב על גבי קלף ונחתם במאה השביעית. נבקר בכיכרות גדולות, בגנים יפהפיים, וגם נלמד על הדרכים הפתלתלות בהן הגיעו היהודים לעיר. 

ארוחת ערב ולינה בטשקנט.

יום 9 | טשקנט

 

נמשיך לחקור את טשקנט היפה. נרד אל מתחת לאדמה , אל המטרו המהודר של טשקנט. נבקר במתחם הנשיאותי בכיכר העצמאות, נכנס לעומק ההוויה האומנותית במוזיאון האומנות הגדול בעיר ונקנח בשוק הססגוני הגדול – CHARSU.

לקראת הערב נהנה מסיור פרידה מן העיר.

נאכל ארוחת ערב מסכמת.

לינה בטשקנט.

יום 10 | טיסה לישראל

 

בבוקר לאחר ארוחת הבוקר, נעבור לטיסה בין לאומית ישירה לישראל.

תאריכים, מחירים ועוד

יציאה: 13.10.24 | חזרה: 22.10.24

מדריכה: דניאל גולדנברג | מחיר: $3,290 | בחגי תשרי | יציאה מובטחת

מחיר הטיול אינו כולל

 • ארוחות נוספות ושתיה בארוחות הערב (קלה/חמה/אלכוהול)

 • ביטוח רפואי ומטען

 • הוצאות אישיות  – כביסה, טלפונים, שתייה במסעדות וכו’

 • כל מה שלא צוין תחת סעיף ‘מחיר הטיול כולל’

מחיר הטיול כולל

 

 • טיסות בינלאומיות ישירות ת”א - טשקנט - ת”א

 • טיסות פנים בהתאם לתכנית

 • מיסי נמל ודלק

 • לינה במלונות 4/5 כוכבים והטוב בנמצא

 • כלכלה על בסיס חצי פנסיון (ארוחות בוקר וערב לאורך כל הטיול)

 • תחבורה: נסיעות והעברות באוטובוס תיירים ממוזג ונוח בהתאם לגודל הקבוצה

 • רכבות מהירות בהתאם לתוכנית

 • דמי כניסה, מפגשים וסיורים באתרים כמפורט בתכנית

 • מופעי פולקלור

 • מדריכה ישראלית מצוות החברה

 • מדריך מקומי דובר אנגלית לאורך כל הטיול

 • תשר לנותני השירותים השונים בחו”ל עפ”י התכנית המפורטת

 • מפגש הכנה מפורט בארץ

הערות חשובות

 

 • המחיר מבוסס על מטיילת בחדר זוגי.

 • תוספת לחדר יחיד: $390

 • סדר הביקור באתרים והמפגשים עם המקומיים עשוי להשתנות בהתאם לזמני הטיסות, מזג האוויר והתנאים בשטח. אנו ממליצות להצטייד בהבנה ובסבלנות לשינויים, אם יהיו. אנו מצידנו נעשה כל שביכולתנו כדי לשמור על התוכנית המקורית ולהעניק לך חוויה מרתקת.

 • במידה ולא יפעלו רכבות בימי הטיול הספציפיים שלנו נשתמש ברכבים קטנים/אוטובוס לביצוע הנסיעות.

 • עם ההרשמה לטיול מומלץ להנפיק פוליסת ביטוח.

 • מחיר בסיס: המחיר כולל שירותי קרקע, טיסות, מע”מ ותשר.

 • מיסי נמל: המחיר כולל היטלי בטחון ודלק הנגבים בארץ. מיסי הנמל עשויים להשתנות בהתאם לעדכונים שמתקבלים מחברות התעופה.

 • עדכון המיסים וההיטלים יתבצע עם הנפקתם בפועל של כרטיסי הטיסה (עד כמה ימים לפני יציאת הטיול).

why_background_final_01_231221.jpg

למה עם סורנגה?

אני אוהבת ומסוקרנת מהעולם הסובב אותנו. בבית החוויות של סורנגה שמתי לי למטרה ליצור טיולי עומק; היכרות עם החיים המקומיים ללא פילטרים של תיירים, במידת האפשר, מפגשים אמיתיים של לב אל לב עם תושבי המקום ואירוח בבתים מקומיים.

אני בעלת ניסיון של כ - 20 שנים בתיירות; הוצאתי טיולי נשים לעולם, הדרכתי טיולי נשים להודו יותר מעשור, בניתי טיולים פרטיים להודו, יפן וספרד.

רמת הרזולוציה בבניית הטיולים שלי הינה גבוהה במיוחד. הפרטים הקטנים עושים את ההבדל לתחושתי.

אני מאמינה בחוויה עוטפת; כזו שנותנת מקום לרוח, גוף ונפש ויוצרת באהבה וברוחב לב.

אשמח להכיר וליצור עבורך חווית חיים.

bottom of page